Romský holokaust připomnělo setkání na Žižkově

9. srpna 2022

2. srpna se celosvětově připomíná smutné výročí romského holokaustu. Z několika připomínek, které současně proběhly v Praze, se zástupci naší církve podíleli na té, která proběhla na Žižkově.

Romský holokaust připomnělo setkání na Žižkově
9. srpna 2022 - Romský holokaust připomnělo setkání na Žižkově

V úterý 2. srpna si v klubu Husita na pražském Žižkově připomínali výročí romského holokaustu. 2. náměstkyně synodního kurátora Jana Šarounová připravila k této příležitosti následující proslov:

V tento den si připomínáme zničení tzv. Cikánského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau a vyvraždění Romů a Sintů, kteří v něm v té době ještě přežívali za nelidských podmínek. Nacisté měli jasno v tom, kdo má právo žít na této zemi. Židům, Romům, homosexuálům nebo i lidem s postižením toto právo nepřiznávali, obludným způsobem je v koncentračních táborech zabíjeli.

Pokud je upomínalo svědomí a já věřím, že aspoň některé upomínalo, umlčeli ho slepou vírou v ideologii o nadčlověku, který přece potřebuje životní prostor a má na něj právo více než kdokoliv jiný.

Na této zemi má ale právo žít každý, kdo se na ní narodil a platilo to tehdy stejně jako dnes.

Zabíjením lidí nelze vyřešit žádný problém, žádnou otázku. Civilizované společnosti to vědí a většinou netolerují veřejné a otevřené výzvy k něčemu takovému.

Jiná věc je smýšlení kdesi dole v podhoubí společnosti. Hospodské vtípky nemají často daleko ke schvalování toho, co se dělo v Osvětimi či třeba v Letech, ale lidé se jim smějí.  Máme někdy tendenci mlčky tolerovat podobné žerty, či dokonce výroky veřejných činitelů. Výroky, které svou hrubou prvoplánovostí jen podporují hloupé stereotypy a budují mezi námi umělé bariéry. Obzvlášť nebezpečné jsou tehdy, zaznívají-li z úst těch, kterým jsme dali důvěru, aby svým hlasem křehkou vládu práva ve společnosti chránili.

A tak netolerujme žerty o zabíjení lidí - ani Romů, ani novinářů, ani nikoho jiného. Nepřehlížejme útočné výroky na adresu menšin. Tahle uměle živená nenávist se pak totiž nemusí zastavit před nikým a před ničím.

Nechť nám to výročí, jako je to dnešní, stále dokola připomínají, oživují a dodávají odvahu k tomu se ozvat, nemlčet.

 

Jana Šarounová, 2. náměstkyně synodního kurátora

Foto: ilustrační z připomínky v roce 2019